Resultat Touring i NTCC/JSTCC


 

Vinter 2019-20

Umeå 191020 Touring

Umeå 191020 F1


 

Sommar 2019

Skellefteå 190901 - NTCC

Skellefteå 190901 - F1

Skellefteå 190728 - NTCC

Skellefteå 190728 - F1

Boden 190629 - NTCC

Boden 190629 - F1

Skellefteå 190511 Touring

Skellefteå 190511 F1

Luleå 190602 Touring

Luleå 190602 F1

 


 

Vinter 2018-19

Umeå 190324 Touring

Umeå 190324 F1

Luleå 190210 Touring

Luleå 190210 F1

Skellefteå 190113 Touring

Skellefteå 190113 F1

Umeå 181216 Touring

Umeå 181216 F1

Skellefteå 181111 Touring

Skellefteå 181111 F1

Luleå 181028 Touring

Luleå 181028 F1


 

Roadtripp F1 Sommar 2018

 

Resultat F1 Roadtripp

 

 


 

Sommar 2018

Skellefteå 180826 Final - NTCC

Skellefteå 180826 Final - F1

Skellefteå 180826 Race 5 (kommer) - NTCC

Skellefteå 180826 Race 5 (kommer) - F1

Östersund 180715 - NTCC

Östersund 180715 - F1

Luleå 180617 - NTCC

Luleå 180617 - F1

Boden 180603 - NTCC

Boden 180603 - F1

Skellefteå 180603 - NTCC

Skellefteå 180603 - F1


 

Vinter 2017-18

Skellefteå 180304 - NTCC

Skellefteå 180304 - F1

Umeå/Vännäs 180211 - NTCC

Umeå/Vännäs 180211 - F1

Skellefteå 180107 - NTCC

Skellefteå 100107 - F1

Luleå 171203 - NTCC

Luleå 1711203 - F1

Jörn 171119 - NTCC

Jörn 171119 - F1

VMK 171029 - NTCC

VMK 171029 - F1

 


 

Sommar 2017

VMK 170924 - NTCC

VMK 170924 - F1

NMS 170827 - NTCC

NMS 170827 - F1

SMS 170806 - NTCC

SMS 170806 - F1

NMS 170709 - NTCC

NMS 170709 - F1

LMS 170618 - NTCC

LMS 170618 - F1

JMK 170528 - NTCC

JMK 170528 - F1

SMS 170514 - NTCC

SMS 170514 - F1

 

Vintern 2016-17

SMS 170401

VMK 170319

UAK 170212

SMS 170107

VMK 161204

UAK 161106 (A-final 2 saknas men resultat redigerat.)

Ske-å 161022

 

Cup vinter 2016-17

 


Boden träning 160924

VMK 160904

Ske-å 160814

Ö-sund 160717

Boden ex 160702

LMS 160605

Ske-å 160522

Vännäs 160403

UAK 160228

Lule 160206

Ske-å 160117

Vännäs 151129

Ske-å 151108

Ske-å 150906

Vännäs 150816

Ö-sund 150712

Vännäs 140405

Lycksele 140301

Ske-å 140215

Luleå 130901


 

Cup Sommar 2016

 

Cupresultat / sammanställningar, bilder mm fr.o.m. våren 2014 finns i sin helhet på www.NTCC.se

 

 

JSTCC Resultat 2013

Dina tre bästa resultat samt finalen räknas. (* = pol)

Nr

Namn 1 (16/6) 2 (6/7) 3 (21/7) 4 (27/7) Final (25/8) Totalt med 1 race borträknat
1 Örjan S 1 4* 1* - 4 56
2 Thomas S 2 - 2 3 3 54
3 Mikael F 7 1 - 1* 5 51
4 Peter S 4 3 3 4 6 48
5 Kent A - 2 - 2 2* 43
6 Anders W 5 5 - 5 - 33
7 Linus H 3* - - - 1 29
8 Henrik D 6 6 - - 8 28
9 Pär F - - 5 - 7 20
10 Glenn S  - - 4 - - 12
               

 

 

Resultat från Finalen den 25/8. Varvtider mm HÄR.

(Glöm inte att räkna bort förare som inte är medlemmar i vår klubb då tävlingen kombinerades med NTCC...)

 

Resultat från race den 27/7. Varvtider mm HÄR.

 

Pos Namn Klubb Kval.heat Pos Poäng final Sum Varv Final V-tid
1. Mikael Fång JSTCC 5 - 17.49 1 10, 9, 10 20 48 -   14.01.97 A-Final 17,06
2. Kent Asplund VMK 5 - 17.85 3 9, 10, 8 19 48 -   14.01.94 A-Final 17,18
3. Thomas Sandberg JSTCC 5 - 17.81 2 8, 8, 9 17 48 -   14.04.90 A-Final 17,18
4. Peter Stensmar JSTCC 5 - 18.12 4 7, 6, 7 14 48 -   14.27.81 A-Final 17,20
5. Anders Wågstedt JSTCC 5 - 18.46 5 6, 7, 6 13 46 -   14.32.31 A-Final 17,59

 

 

Resultat, efter lång väntan att regnet skulle sluta, den 21/7 finns HÄR.

 

Resultat från race den 6/7. Varvtider mm HÄR.

 

Pos Namn Klubb Kval.heat Pos Kval Poäng final Sum Varv Final V-tid
1. Mikael Fång JSTCC 1 - 16.55 2 6, 10, 10 20 52 -   14.20.39 A-Final 16,19
2. Peter Stensmar JSTCC 1 - 16.66 3 10, 8, 8 18 51 -   14.16.46 A-Final 16,40
3. Kent Asplund VMK/JSTCC 0 -  6 9, 9, 9 18 52 -   14.28.76 A-Final 16,17
4. Örjan Sundqvist JSTCC 1 - 16.52 1 8, 6, 5 14 47 -   14.05.71 A-Final 16,04
5. Anders Wågstedt JSTCC 1 - 17.63 4 7, 7, 6 14 43 -   14.16.19 A-Final 16,95
6. Henrik Dahlin JSTCC 1 - 17.89 5 5, 5, 7 12 43 -   14.25.72 A-Final 17,26

 

Resultat, den 16/6 finns HÄR. Tävlingen kombinerades med NTCC och andra förare som ska räknas bort.

 


 

Resultat 2012

Dina två bästa resultat samt finalen räknas. (Fet siffra = pol)

Nr

Namn 1 (17/6) 2 (8/7) 3 (19/8) Final (2/9) Totalt
1 Niclas Andersson 4 1 1 2 46
2 Conny Wallmark 3 4 3 1 42
3 Alexander Wågstedt 2 2 2 3 41
4 Peter Stensmar 1 6 4 5 38
5 Thomas Sandberg 6 7 5 4 33
6 Kent Asplund - 5 7 6 30
7 Örjan Sundqvist 5 3 - - 24
8 Sebastian Sjöquist - 8 9 - 15
8 Linus Hollström - 9 8 - 15
10 Urban Hollström - - 6 - 10
11 Peter Martinsson 7 - - - 9
12 Kurt Berglund 8 - - - 8

 

 

 

 

 

 


 

Om du missat index sidan, klicka här.

© JSTCC 2016

Sidan uppdaterad den: 2016-10-23 09:05